
Jelikož patřím mezi naprostou většinu lidí, co se stěhovalo do Kanady a na začátku jsem byla tak trochu ztracená co, kde, kam, jak a kdy, rozhodla jsem se zpracovat tenhle článek s návodem jak na to.
Kdybychom věděli tyhle informace předem, tak by byl život o dost snažší, rychlejší a taky levnější. Proto se budu snažit v jednom článku obsáhnout vše, co vím a co jsem zjistila v průběhu.
Co člověk musí postupně udělat a zařídit, aby mohl s klidem začít "fungovat" ve Vancouveru v Britské Kolumbii?
(Pokud je tu někdo z čtenářů, kdo by věděl o více užitečných informacích, klidně mi napište na sociálních médiích, popřípadě tady na webu, ráda informace doplním a někomu dalšímu se budou jistě hodit.)
1. První a úplně nejpodstatnější věcí je, si zařídit tzv. SIN Number, což je pro všechny co přilétají na Work and Holiday víza nebo jakákoliv jiná pracovní víza musí mít.
SIN (Social Insurance Number) je číslo sociálního pojištění, které potřebujete pro práci v Kanadě, (k daním a dalším podstatným úkonům).
První možností jak zřídit SIN Number je online, ale z vlastní zkušenosti vím, že to někdy může trvat i několik dní, než ho droučí na Vámi vyplněnou kanadskou adresu, takže bych 100% zvolila osobní návštěvu "Service Canada Centre" je to nejrychlejší možnost a SIN dostaneš hned. Najdeš jednoduše na Google Maps.
Co budeš potřebovat:
Pas (ten na který máš pracovní víza)
Work permit (dokument co ti vydali při vstupu do Kanady za POE letter - ten tvrdý papír)
Doklad o adrese - smlouva o nájmu, potvrzení adresy ve spolubydlení (někdy ho není potřeba, ale je dobré ho mít)
SIN NIKDY nikomu nesdělujte. Slouží pouze k předání vašemu zaměstnavateli nebo například v bance (a vládním institucím). Je zde spousta SCAMerů. Budou vám volat, říkat, že jsou z banky a z úřadu atd. Nikdy po vás nikdo nemůže chtít sdělit toto číslo po telefonu. Takže NE, NE a NE.
2. Telefonní číslo
Ano, banku a další věci si zařídíš hned potom, protože od tebe budou chtít telefonní číslo a taky Email, ale o tom později. (V Kanadě se posílají peníze na email - Etransferem, ne na číslo účtu, jak je to všude jinde na světě).
Je asi na tobě, jakého operátora si zvolíš, ale klasické předplacené karty tady spíš nefungují, než fungují a většina poskytovatelů má slabé pokrytí signálu. Operátoři, kteří mají solidní pokrytí jsou například Telus, Rogers, Bell.
Já jsem si například zvolila Fido, které v rámci možností funguje dobře a spadá pod Rogers. Vychází i levněji (tarif = plán), protože je to dceřinná společnost od Rogers.
3. Banka
Co se týče bank, je jich tu strašně mnoho a ani netuším, jaká je nevyužívanější. Já jsem si zvolila pro začátek BMO, která je první rok zdarma a občas mají i akce za založení nového účtu. Je zde možnost, když se splní podmínky třeba za 3 měsíce dostat od banky nějaký finanční bonus např 300 CAD. Jiné banky nabízí třeba IPAD jako dárek atp.
Vždy ti v bance nabídnou kreditní kartu. Většina Čechů na začátku automaticky odmítne a pak se pro ni vrací. Kreditka je tu naprostá nutnost, jelikož se tu sbírá tzv. Credit Score na Credit check.
Čím víc člověk cca první 3 měsíce kreditku využívá, platí s ní, včas peníze vrací, tím vyšší má Credit Score. Credit Score se hodí například, když sháníte vlastní bydlení (pronájem) kde landlord tuto informaci většinou vyžaduje, někdy to chtějí vidět i spolubydlící na pronájem pouze místnosti. Dále se pak hodí například na to, když si chcete vzít velice výhodný telefon k tarifu - na splátky, popřípadě auto na splátky atd. Čím vyšši Credit Score, tím lepší úroková sazba. Je to vlastě takový důkaz, že platíte včas a umíte zacházet s penězi.
S klasickou bankou tady jsem si založila ještě jednu. Za mě MUST HAVE! Jednoho dne velice pravděpodobně z Kanady budete odlétat zpět do Evropy, nebo někam jinam na další work and holiday. No daně se tu odevzdávají běžně do konce února následujícího roku a následně se vyplácejí šekem na adresu, nebo platbou na bankovní účet (direct deposit). Tzn., že musíte nějaký ten bankovní účet stále mít, ale asi si nebudete chtít držet 2000 CAD zůstatek, aby po roce vedení účtu nebyly za účet žádné poplatky. Nehledě na to, že málokomu se povedlo bankovní účet zrušit na dálku - z jiného státu.
Našla jsem naprostou BOMBU a tou je Tangerine online banka, která zde funguje skrz bankomaty Scotia Bank (jsou naprosto všude). Vedení účtu je zdarma, podpora po telefonu jede dost dobře a účet si prostě můžete nechat do kdy chcete, protože se za něj nic neplatí. Proto mám nastavané veškeré platby od CRA* na tento účet, aby se to nepletlo a já mohla BMO vesele zrušit ještě v době, co v Kanadě fyzicky jsem.
Pokud si účet plánujete založit, napiště mi na IG nebo FB váš email a já vám na něj pošlu kód na 50 CAD, které vám časem banka připíše na váš účet za doporučení.
*CRA (Canada Revenue Agency) je Kanadský daňový úřad, který spravuje daně, vrácení daní, dávky a další finanční záležitosti pro obyvatele Kanady.
4. MSP (Medical Services Plan) - zdravotní pojištění
Podmínky na žádost se za poslední roky změnily a to k lepšímu!
O místní zdravotní pojištění může žádat každý kdo má pracovní permit a přiletěl do Kanady okamžitě! Čím dříve zažádáte, tím lépe, protože vyřízení a začátek pojištění trvá až 3 měsíce. Tzn. když zažádáte 1. ledna po příletu, budete pravděpodobně pojištěni od 1. dubna. Jinak samozřejmě cestovní pojištění je nutnost, a to na minimálně 3 měsíce (dala bych na 5 měsíců, kdyby náhodou). A ano VZP a ostatní české pojišťovny vám pojištění uznají tak, jako by jste měli cestovní pojištění a tím pádem nejde dlužni úřadům v ČR nic, i když jste odhlášeni z veřejného zdravotního pojištění v ČR kvůli pobytu v zahraničí (veškeré info viz. článek "Co zařídit před odletem").
Tady se žádá klasicky online a relativně to funguje.
Odkaz: https://my.gov.bc.ca/
Opět budete dokládat platný cestovní pas, Work permit (pracovní permit) a potvrzení o adrese.
Tahle sranda zabere cca 15 min. Po schválení vám přijde BC Services Card, která slouží jako zdravotní průkaz poštou do schránky, na adresu kterou jste uvedli.
5. BC ID A BC DRIVERS LICENCE
BC ID (občanský průkaz) a BC DRIVERS LICENCE (řidičský průkaz)
BC ID - si zařídíte stejně jako řidičský průkaz na místech: ICBC Driver Licensing (najdi na Google Maps místa).
Proč ID? Hodí se na úplně cokoliv. I když jdete třeba do klubu a chtějí po vás dva kusy ID s fotografií, aby jste se prokázali. Na české doklady koukají a nechápou, pas nosit po klubech nechcete, takže tohle je řešení.
Online objednání! Na vše je potřeba udělat předem appointment online. Najděte si pobočku na kterou by jste chtěli zajít a jejich webové stránky, na kterých se objednáte. Na místě vás budou fotit, tak se na to připravte.
Co s sebou: Pas, work permit (dříve chtěli nějaké potvrzení adresy, teď se to už nedělá).
Cena 35 CAD a pak za 4-6 týdnů by měla být občanka ve schránce.
BC DRIVERS LICENCE - opět se vše řeší na stejném místě jako ID a online se objednáte úplně stejně na Test na pořítači a poté na jízdu. POZOR! Je tu opět systém postavený na hlavu, takže strašně záleží na individuálních zkušenostech řidiče, kolik let máte řidičský průkaz atp.
Vždy vám ale při plnění testu na počítači seberou váš český ŘP (ano seberou a nevrátí), takže pak musíte čekat, než místní zkoušky doděláte a dostanete ŘP kanadský.
Zpracuji na toto téma samostatný článek. Najdete pod Kanada - "Řidičský průkaz v Kanadě"